niedziela, 16 października 2016

Nieracjonalne wytłumaczenia fantastyczncych zjawisk

Pisałem już o racjonalnych wytłumaczeniach fantastycznych zjawisk, poniżej opiszę te nieracjonalne. Poniższe źródła wyjaśnień umiejscawiają dziwne zjawisko w fantastycznej rzeczywistości, nadają mu ramy, niekoniecznie jednak sprawią, że zjawisko staje się bardziej zrozumiałe.


Fantastyczna rzeczywistość

Chociaż niezwykła rzecz pozornie nie ma związku z prawami jakimi rządzi się fantastyczny świat, w istocie jest ona z tymi prawami związana. Wyjaśnienia tego rodzaju często odwołują się do magii lub innej fantastycznej siły, która ma duży wpływ na rzeczywistość (promieniowanie, technologia przyszłości itd.)

Przykłady:

  • Gadający czajnik to polimformowany przez wiedźmę rycerz.
  • Dziwna czarna kula unosząca się w powietrzu to teleport.
  • Karczmarz potrafi czytać w myślach, bo jest sługą Chaosu.
  • Facet potrafi skakać na olbrzymie wysokości i wyginać się jak guma, gdyż wpadł radioaktywnej cieczy (konwencja komiksu o superbohaterach lub postapokaliptyczna).

Do tej kategorii należą również zjawiska, które pozornie są wytłumaczalne w jeden fantastyczny sposób, ale są wytłumaczalne w inny. Przykładowo: (fantasy) stworzenie, które wydaje się być wampirem jest tak naprawdę czarodziejem wysysającym energię ze swoich ofiar; (sf/ postapokalipsa) dziwny mutant to tak naprawdę robot; (cokolwiek) pozornie zwyczajny teleport jest przejściem do innego planu itd.


Wytłumaczenie z innej fantastycznej rzeczywistości

Wytłumaczenie tego rodzaju byłoby sensowne w innej konwencji. Mniej jaskrawe wyjaśnienie będzie mieściło się w innych podgatunkach (dla fantasy: sword & sorcery, high fantasy, low fantasy, epic fantasy, dark fantasy), bardziej jaskrawe w całkowicie innych konwencjach (sf, postapo, superbohaterowie, horror itd.).

Przykłady:

  • Dziwne kształty widziane na niebie nad Vizrington to pojazdy stworzone przez mieszkańców innej planety.
  • Zwierzęta na wyspie mutują za promieniowania wydzielanego podczas rozpadu promieniotwórczych pierwiastków obecnych w laboratorium alchemika.


Księżycowa logika

Wytłumaczenie ma charakter symboliczny i irracjonalny. Takie wytłumaczenie może pojawić się w baśni, po drugiej stronie lustra, we śnie itd. Umieszczenie ich w zwykłej rzeczywistości może być niepokojące lub śmieszne w zależności od sposobu w jaki zostanie przedstawione.

Przykłady:

  • Dokuczanie świni farmera Toma sprawia, że stajesz się gruby.
  • Ryby unoszą się nad jeziorem podczas snu, bo śni im się, że są ptakami.
  • Na pewnego chłopca ludzie tak długo nie zwracali uwagi, że stał się on niewidzialny.


Obce prawa

Wyjaśnienie to niewiele wyjaśnia, wskazuje jednak na przyczynę z powodu której dziwne zjawisko zachodzi. Związek przyczynowo-skutkowy jest irracjonalny i nie ma wymiaru symbolicznego. Może posłużyć do wprowadzenia na sesji nastroju absurdu, komizmu lub grozy.

Przykłady:

  • Mieszkańcy wioski stają się kanibalami, kiedy pada deszcz.
  • Gdy gwiazdy znajdą się w odpowiednim porządku, demoniczni bogowie śpiący na dnie oceanu obudzą się.


--
Wyjaśnianie dziwnego zjawiska można powtarzać, używając kolejno różnych możliwych wytłumaczeń.

Przykłady:

  • Dokuczanie świni farmera Toma sprawia, że jesteś gruby. Świnia ta należała kiedyś do wiedźmy. Wiedźma musiała rzucić na nią jakieś zaklęcia (księżycowa logika, potem fantastyczna rzeczywistość).
  • Mieszkańcy wioski stają się kanibalami, kiedy pada deszcz.  Mają zamontowane w głowach metalowe chipy sterujące ich zachowaniem. Kiedy pada deszcz, chipy mokną i nie funkcjonują poprawnie (obce prawa, wytłumaczenie w stylu sf/ "racjonalne" wytłumacznie).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz